Sekretariat szkoły jest czynny od poniedziałku do piątku,
od godziny 7.00 do 15.00
Przydatne linki
Szybki dostęp do przydatnych informacjiAktualności
Co nowego w naszej szkole?Ogłoszenie walentynkowe
Samorząd Uczniowski ogłasza akcję “Poczta walentynkowa 2023”. Członkowie samorządu od jutra tj. 24.01.2023 do piątku 27.01.2023 oraz w poniedziałek 13.02.2023 będą zbierać kartki walentynkowe, które zostaną rozdane Waszym Walentynkom we wtorek 14 lutego. Walentynki powinny być zapakowane w kopertę i zaadresowane: imię i nazwisko oraz klasa.
160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Powstanie Styczniowe było ostatnim i jednocześnie największym polskim zrywem niepodległościowym w okresie zaborów. Wzrost nastrojów patriotycznych w Królestwie nastąpił po klęsce rosyjskiej w wojnie krymskiej (1853-1856), która ukazała wewnętrzną słabość Rosji. Rozpoczęły się przygotowania do przyszłej walki o niepodległość. Nie wyznaczano daty wybuchu powstania i różne były koncepcje walki i jej planowanie. Kluczową sprawą było przygotowanie powstania i zapewnienie mu wsparcia zewnętrznego. Na przełomie 1862/1863 roku, dążąc do rozbicia organizacji konspiracyjnych, naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego, margrabia Aleksander Wielopolski zarządził tzw. brankę, czyli przymusowy pobór młodych mężczyzn do wojska rosyjskiego. Spowodowało to decyzję o przyspieszeniu wybuchu powstania. Konspiratorzy uznali, że mimo niesprzyjającej sytuacji i niedostatecznego stanu przygotować lepiej w
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918, w czasie wizyty w Poznaniu powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. W drodze do Warszawy, przyszły premier Polski przybył 26 grudnia do stolicy Wielkopolski, owacyjnie witany przez jej mieszkańców. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których spontanicznie wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.
Współpraca z Akademią Kaliską
W Kaliszu został zawarta umowa o współpracy Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie z Akademią Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Porozumienie podpisali Rektor Akademii dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła oraz Dyrektor ZST Izabela Mikstacka-Mikuła w obecności Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. Akademii Kaliskiej dr Beaty Wenerskiej i Wicestarosty Pleszewskiego Damiana Szwedziaka, naczelnika Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Sławomira Sobczyka
Wyniki konkursu na chemiczną grę planszową
I miejsce: Urszula Markiewicz klasa IV tlp
II miejsce: Daria Woźniak klasa II tl
III miejsce: Oliwia Spaleniak klasa II tżf
Wyróżnienie: Wiktoria Pflegel klasa II tżf, Marta Jędraszak klasa II tżf, Julia Sobczyńska klasa II tżf, Kacper Kałużny klasa III ti, Wiktoria Lechman klasa II tl, Zofia Pawłowska klasa II tl, Bartosz Teller klasa II tr, Nadia Jędrzejczak klasa II teh, Aleksander Kieroński klasa III ti, Piotr Mazur klasa III ti, Daria Kaplun klasa II tl, Bartosz Bardziński klasa II tżf, Bartosz Pasieka klasa II tżf, Mateusz Wróblewski klasa II teh, Patrycja Mysiewicz klasa III teh, Klaudia Nowacka II teh, Nikola Skórska klasa II tżf, Filip Sójka klasa II teh, Julia Nawrocka klasa II teh, Klaudia Fafuła klasa II teh, Piotr Czaplicki klasa II teh, Nikola Antczak klasa II tl, Kinga Zdunek klasa II tl oraz Patryk Stasik klasa II tl.
Dwudniowa wycieczka do Warszawy z rządowego projektu „Poznaj Polskę”
14 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Warszawy dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Oświaty i Nauki p.n. „Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 34 uczniów.
W pierwszym dniu wycieczki zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym interaktywnym muzeum mogliśmy poczuć atmosferę powstańczej Warszawy z 1944r., dowiedzieliśmy się jak przebiegały 63 dni walki o wolność, jak wyglądało życie codzienne ludności cywilnej a także poznać powojenny terror komunistyczny.
On wie jak odróżnić fake news od prawdy!
Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Dawid Sobański z klasy 4 tig, zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Na tropie prawdy” zorganizowanym przez zespół „Lekcji z Temidą”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu krótkiego poradnika, w którym w jasny i przystępny sposób, młodym użytkownikom Internetu przedstawione zostaną sposoby, dzięki którym łatwo będą mogli odróżnić fake news od prawdy.
Wycieczka do Torunia z rządowego projektu „Poznaj Polskę”
5 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Torunia dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Oświaty i Nauki p.n. „Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 34 uczniów.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie z przewodnikiem toruńskiej starówki, Planetarium i Żywe Muzeum Piernika.
Konkurs na przebranie mikołajkowe rozstrzygnięty!
W konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski z okazji Mikołajek bezkonkurencyjna okazała się klasa III tżs, która oczywiście zajęła I miejsce.
II miejsce zajęły ex aequo: klasa III tlp i I tżs, natomiast III miejsce klasa IV tlg.
Przewodniczący wyżej wymienionych klas są proszeni o kontakt z opiekunem Samorządu Uczniowskiego panią Moniką Latańską w celu odebrania nagrody.
Wycieczka na Jarmark Bożonarodzeniowy
01.12.2022 uczniowie klas I tmp, I tr i I te wraz z opiekunami odwiedzili Wrocław. W programie wycieczki był: punkt widokowy Sky Tower, Afrykarium, Cinema Citt Wroclavia, Stare Miasto i Jarmark Bożonarodzeniowy.
Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Monika Latańska, pani Sylwia Depa, pani Katarzyna Boruszczak, Katarzyna Mrowicka i pan Grzegorz Chraplak.
Konkurs na przebranie mikołajkowe
06.12.2021 Samorząd Uczniowski zaprasza na wspólne świętowanie Mikołajek w naszej szkole.
Załóżcie czapki Mikołaja i coś czerwonego. Przebierzcie się w stroje Mikołajów, śnieżynek, reniferów itd. Niech na korytarzach i w salach zrobi się wyjątkowo, kolorowo i świątecznie.
Na 2 i 5 godzinie lekcyjnej członkowie Samorządu Uczniowskiego policzą ilość przebranych osób i spiszą stan klasy w tym dniu.
Festiwal Fantastyki 2022
Dnia 25 listopada 2022r. Uczniowie klasy 2TL wraz z opiekunami panią Romaną Siemasz i panią Martą Pankowiak mieli przyjemność uczestniczyć w Festiwalu Fantastyki, który odbył się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Organizatorzy zorganizowali spotkania autorskie z Anną S. Cichosz autorką powieści "Ziemia winowajców", z Maksem Dieterem autorem powieści sci-fii "Enceladus", oraz z Pawłem Kopiejem, autorem trylogii Mitrys, wciągających powieści fantasy w ramach cyklu Kroniki Dwuświata oraz gry planszowej fantasy adventure "BiWorld Magic. W trakcie spotkania zaprezentowano pokazy, odbyły się dyskusje, konkursy oraz gry zespołowe. Fani literatury fantasy z całą pewnością byli usatysfakcjonowani tym niesamowitym wydarzeniem kulturalnym.
Pani Monika Latańska Nauczycielem Roku
Z ostatniej chwili.
Mamy zaszczyt poinformować, że pani Monika Latańska, również w tym roku zajęła I miejsce w powiecie pleszewskim w Ogólnopolskim Plebiscycie Edukacyjnym “Nauczyciel na Medal”, którego celem jest nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli. Takich, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów, jak i ich rodziców.
HEWELIUSZE NAUKI z ZST Pleszew
24 listopada Akademia Kaliska zorganizowała wykład popularno-naukowy pt. "Generator Van de Graffa" w ramach projektu Heweliusze Nauki. Uczniowie klas III ti, IV ti i III teh wraz z opiekunami p. Lilianną Gramalą - Slebiodą, p. Małgorzatą Pohl i p. Ryszardem Walczakiem mieli możliwość obserwować, ale i doświadczać "na własnej skórze", siły działania praw elektrostatyki.
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości 2022 w ZST Pleszew
„Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd”
10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 społeczność szkolna Zespołu Szkół Technicznych po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu! i apelu z okazji Święta Niepodległości.
Po zapoznaniu się z krótką historią odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, nauczyciele i uczniowie wysłuchali koncertu patriotycznego poświęconego wolności. Koncert przygotowany przez szkolny zespół THE GREENERS przypomniał nam jak wielką wartością jest wolność i dlaczego powinniśmy ją zawsze cenić.
AI4Youth - SZTUCZNA INTELIGECNJA DLA MŁODZIEŻY!
3 listopada w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie miało miejsce wręczenie wyróżnień dla najlepszych zespołów, jakie brały udział w projekcie AI4Youth - Sztuczna inteligencja dla młodzieży, pod egidą ministerstwa oraz firmy Intel.
Zespół z Zielonej w składzie: Norman Łaciak, Olimpia Sas i Mateusz Szyszka (wszyscy z klasy 4 tip), stworzył program konkursowy pod nazwą "Rozpoznawanie znaków drogowych". Uzyskał on wysoką ocenę i znalazł się w gronie wyróżnionych.