• Komunikat dotyczący wyników egzaminów zawodowych
     • Komunikat dotyczący wyników egzaminów zawodowych

     • Uczniowie i Absolwenci ZST w Pleszewie

      Wyniki egzaminu zawodowego  sesja styczeń - luty 2022 r. od 31.03.2022  r. są dostępne na stronie  poznan.epkz.cke.edu.pl .

      Deklaracje na egzamin poprawkowy w sesji czerwiec - lipiec 2022 r. należy złożyć w sekretariacie szkoły do 7.04.2022 r.

      Wyniki w formie papierowej do odbioru będą od 7.04. 2022 r. w sekretariacie szkoły.

    • Rozstrzygnięcie konkursu "Dzień bez plecaka"
     • Rozstrzygnięcie konkursu "Dzień bez plecaka"

     •    W konkursie na nietypowe “nosidło” książek, zeszytów i przyborów szkolnych w Dniu bez plecaka (21.03.22)

      I miejsce zajęła Wiktoria Lechman z klasy I tl;

      II miejsce zajął Kamil Majdecki z klasy I tr;

      III miejsce zajął Bartosz Teller z klasy I tr;

      Wyróżnienia otrzymali:

      • Weronika Żółciak z klasy IV tlb;

      • Magdalena Korach z klasy IV tlb;

      • Paula Królik z klasy IV tżs;

      • Jakub Półrolniczak z klasy III trg;

      • Adrian Grześkowiak z klasy III trg;

      • Weronika Sobczak z klasy III tżeg;

      • Jakub Latański z klasy I tl;

      • Kaja Bisiorek z klasy I tl;

      • Zofia Pawłowska z klasy I tl;

      • Maciej Żychlewicz z klasy I tl;

      • Kamil Durski z klasy I tr;

      • Tomasz Matusiak z klasy I tr.

      Gratulacje

    • Dzień bez plecaka 2
     • Dzień bez plecaka 2

     •     Ponownie na Zielonej zawitała “po raz pierwszy wiosna”. Z tej okazji Dyrekcja ZST oraz Samorząd Uczniowski zapraszają uczniów klas II i III do udziału w Dniu bez plecaka 2 oraz na kiełbasę z grilla wg. harmonogramu:

      9.30 - klasy III trp, III tep i III tlp

      10.30 - klasy III tżsp, III tip i II tr

      11.20 - klasy III tig, II tżs i II teh

      12.10 - klasy III tlg, II ti i II tl

      Monika Latańska

    • I miejsce naszych uczniów w lidze historycznej CSW@2020
     • I miejsce naszych uczniów w lidze historycznej CSW@2020

     •     W piątek 25 marca br. drużyna ZST w Pleszewie – Zieloni.ppl w lidze historycznej pod opieką nauczyciela Dariusza Cichego, w ramach CSW@2020 ,zajęła I miejsce w IV rudzie eliminacyjnej.

          Po raz kolejny uczniowie Technikum na Zielonej uczestniczyli w rozgrywkach lig przedmiotowych – liga historyczna. Po długotrwałej walce – nasi uczniowie odpowiadali na liczne pytania z zakresu wiedzy historycznej na temat I wojny światowej - odnieśli sukces, pokonując inne rywalizujące w tym dniu szkoły średnie z Wielkopolski, zajęli ostatecznie, długo oczekiwane, I miejsce !

      Gratulacje należą się dla całego zespołu reprezentującego naszą szkołę w programie Cyfrowa Szkołą Wilkopolsk@ 2020 tj. Piotra Czaplickiego z klasy I Teh; Dariusza Hyżorka i Dominika Łyskawki z klasy III Tlp.

      Mamy nadzieję, iż V końcowa runda, która odbędzie się za miesiąc, również zakończy się zwycięstwem naszych uczniów. Będziemy trzymać kciuki! POWODZENIA!

    • Dzień bez plecaka
     • Dzień bez plecaka

     •     W dniu dzisiejszym uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przyszli do szkoły bez plecaków. Akcja “Dzień bez plecaka” ogłoszona przez Samorząd Uczniowski obudziła w nich niespotykane pokłady kreatywności. Zobaczcie w czym przynieśli dzisiaj książki, zeszyty i przybory do pisania.

          Ogłoszenie wyników konkursu na najciekawsze “nosidło” nastąpi w dniu jutrzejszym.

      Monika Latańska

     • Dzień bez plecaka

     •     W poniedziałek 21 marca 2022 w naszej szkole będziemy obchodzić No backpack day, czyli DZIEŃ BEZ PLECAKA. Tego dnia należy zamienić tradycyjną torbę lub plecak na inne nosidła – kosze, walizki, wózki itp. Oczywiście przyjście do szkoły bez plecaka nie zwalnia z zabrania wszystkich potrzebnych tego dnia rzeczy. Najlepszy zamiennik plecaka zostanie nagrodzony. Bądźcie kreatywni.

      Życzymy fajnej zabawy.
      SU

    • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022-2024
     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022-2024

     •     Od godziny 9.00 17.03.2022 do godziny 9.00 25.03.22 wybieramy nowy Samorząd Uczniowski. Zapraszam do udziału w głosowaniu wszystkich uczniów naszej szkoły, aby wziąć udział w głosowaniu kliknijcie w poniższy link:

          Proszę z listy wybrać i zaznaczyć dwóch kandydatów, na których chcecie oddać swoje dwa głosy. Jeżeli zaznaczycie jednego lub więcej niż dwóch to głos będzie nieważny.

       

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego
      Monika Latańska

     • Poznajemy kandydatów do Samorządu Uczniowskiego (cz. 2)

     • Zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką kandydatów do Samorządu Uczniowskiego.

       

      Adrian Jakubek

          Cześć! Jestem Adrian i chodzę do klasy 1 ti. Jak wskazuje kierunek interesuję się komputerami i programowaniem. W wolnym czasie lubię grać w gry różnego rodzaju i spędzać czas z przyjaciółmi.

          Nie mam szczególnych planów do zrealizowania w Samorządzie Uczniowskim, za to mógłbym świetnie się odnaleźć w rozwiązywaniu różnych problemów i organizowaniu imprez. Liczę na Wasze głosy.

       

      Adam Bogacz

          Nazywam się Adam Bogacz chodzę do 1TI oraz kandyduję do samorządu uczniowskiego.
      Oto moje propozycje działań, które będę chciał wdrożyć, gdy uda mi się dostać do samorządu uczniowskiego:
      - Szczęśliwy numerek
      - Skrzynka sugestii
      - Wprowadzenie możliwości założenia klubu
      - Dni typu "Dzień bez plecaka"
      - Więcej konkursów
      - Świetlica lub dojazdy do szkoły dla osób spoza Pleszewa
      - Dni bez pytania, kartkówek
      - Zajęcia dodatkowe dla osób, które chcą szkolić się poza lekcjami
      - Wydarzenia dla wszystkich uczniów szkoły oraz osób spoza szkoły
      - Więcej wycieczek
      - Wydarzenia typu "nocka w szkole"
      - Forma zajęć z przedmiotów zawodowych dla wszystkich np. Zajęcia z składania komputerów
      - Więcej wycieczek
      - Dni o tematyce danego przedmiotu np. Dzień języka angielskiego

       

      Katarzyna Marciniak

          Nazywam się Kasia Marciniak. Mam 16 lat. Uczęszczam do klasy I TEH na profil ekonomiczny. W wolnym czasie spędzam czas ze znajomymi, jeżdżę na rolkach oraz słucham muzyki. Interesuję się językiem angielskim i dekorowaniem wnętrz. Jeżeli zagłosujecie na mnie to chciałabym zrobić poniedziałkowy dzień lenia (dzień bez odpowiedzi ustnych oraz niezapowiedzianych kartkówek) oraz dzień dresa, gdzie każdy ubiera się w dresy. Ponadto, jeżeli będzie taka możliwość, to chciałabym zorganizować różnego rodzaju dyskoteki szkolne z okazji Dnia Chłopca, Dnia Kobiet i walentynek.

       

      Filip Sójka

          Nazywam się Filip Sójka i chodzę do pierwszej klasy o profilu ekonomicznym. Moją pasją jest Taekwon-do, Kickboxing oraz Brazylijskie jiu jitsu. Sport jest nieodłączną częścią mojego życia, dużo wolnego czasu poświęcam na treningi. Po za treningami lubię, również grać w gry komputerowe, głównie strategiczne tzw. Rts.

          Będąc w samorządzie chciałbym wprowadzić: szczęśliwy numerek, organizować akcje charytatywne i realizować pomysły zgłaszane przez uczniów szkoły.

       

      Jagoda Grad

          Cześć! Nazywam się Jagoda Grad, chodzę do klasy II TEH. Mam 17 lat. Jestem ambitna i bardzo chętnie zdobywam nowe doświadczenia. Interesuje się fotografią i rysowaniem. Mam doświadczenie z wolontariatem i chętnie pomagam innym. Jestem przyjazna i szczera, więc na pewno będzie nam się dobrze współpracowało.

          Interesuje was każdy 13-sty dzień miesiąca bez pytań i kartkówek albo szczęśliwe numerki? Może właśnie ja Wam to zapewnię. Mam nadzieję, że razem zrealizujemy wiele fajnych pomysłów. Chciałabym właśnie z Wami tworzyć naszą „Zieloną”.
      Liczę na Wasze głosy! Pozdrawiam. 😊

       

      Jakub Pawłowski

      Hejka!

          Nazywam się Jakub Pawłowski i chodzę do klasy II TEH- profil ekonomiczny. W mojej klasie jestem przewodniczącym już drugi raz pod rząd, może to dlatego że jestem jedynym chłopakiem w klasie. W Szkole Podstawowej do której chodziłem przez dwa ostatnie lata stałem na czele Samorządu Uczniowskiego, dlatego praca w grupach czy między ludźmi nie jest mi obca. Lubię rozmawiać i poznawać nowych ludzi. Przez wielu zostałem poznany jako człowiek sumienny, a także dotrzymujący słowa, bo jak ja to mówię: nigdy nie rzucam słów na wiatr, dlatego zawsze biorę odpowiedzialność za każde moje słowo. Startuję do samorządu uczniowskiego, aby realizować wasze plany i marzenia, aby nasza szkoła nie była tylko obowiązkiem, ale także miejscem, gdzie idąc rano do szkoły pojawiał się na waszych twarzach, a także miejscem, gdzie możemy naprawdę fajnie i miło spędzić czas. Pozdrawiam Was wszystkich i liczę na Wasze głosy.

       

      Aleksander Kieroński

          Mam na imię Aleksander jestem uczniem klasy II ti moje zainteresowania to informatyka, wędkarstwo oraz mechanika. Chcę być w samorządzie dlatego że radzę sobie z różnymi problemami i potrafię szybko je rozwiązać.

       

      Mikołaj Biadała

          Mam na imię Mikołaj, jestem uczniem klasy II ti. Interesuję się muzyką, rysunkiem, mangą i anime. Jestem uparty (w dobrym tego słowa znaczenia), szczery i pracowity. Co mogę wnieść do Samorządu uczniowskiego? Parę dodatkowych rąk do pomocy.

          Liczę na Wasze głosy.

       

      Joanna Kolmer

          Cześć Wam wszystkim. Mam na imię Joanna, chodzę do klasy 2tż. Jestem osobą ambitną, kontaktową, pomocną i sumienną. Interesuje się gotowaniem, działem kosmetycznym, zwierzętami. Gruszek z wierzby Wam obiecać nie mogę, ale mogę Wam zagwarantować, że zrobię wiele, by umilić nam wspólny czas w szkole. Moim celem będzie na pewno zorganizowanie regularnych dni w szkole ,,No bag”. Czuję, że to może być całkiem fajne. Chciałabym wprowadzić 2 szczęśliwe numerki w jednym dniu. Dzień koloru zwalniający z odpowiedzi i z niezapowiedzianych kartkówek, przy Waszej pomocy zdziałamy wiele!

       

      Monika Szymczyk

          Cześć! Jestem Monika z II tżs. Moim głównym zainteresowaniem jest gotowanie jak wskazuje profil na ktorym jestem.Lubie spędzać czas w miłym towarzystwie i się dobrze bawić😄. W wolnym czasie dużo czasu poświęcam na oglądanie seriali i zabawie z moim zwierzakiem.
      Co mogę zrobic dla szkoły?
      Zastanawiałam się nad ciekawymi wydarzeniami dla uczniów i znalazłam ciekawe pomysły. Pierwszy z nich to znany na Tiktoku NO BACKPACK DAY, czyli pakujemy się we wszystko co wam przyjdzie do głowy tylko nie w plecak.
      Kolejne wydarzenie to tematyczny dzień np. przebranie się za postacie z waszych ulubionych seriali takich jak Euphoria (myślę, że wielu z was chciałoby chodzić do szkoły w Euphorii), Szkoła dla Elity, Dom z papieru, Stranger Things.
      Chcialabym reaktywować drużyny sportowe po dogadaniu się z nauczycielami wychowania fizycznego takie jak aerobik, aby zwiększyć udział naszej szkoły w zawodach sportowych.

       

      Dżesika Molka

          Cześć, mam na imię Dżesika i w lipcu kończę 17 lat. Jestem uczennicą klasy II tl. Przez kilka lat trenowałam siatkówkę, a od 6 lat trenuje strzelectwo. Myślę, że jestem osobą ambitną, zawsze służę pomocną dłonią.
      Na początek proponuję dzień plecaka. Obowiązkowo dzień bez pytania/kartkówek, Skrzyneczka na Wasze pomysły!

       

      Julia Kromolicka

          Nazywam się Julia Kromolicka chodzę do klasy 2TL. W wolnym czasie jeżdżę na rolkach, maluję. Moja propozycja działań, jeżeli będę członkiem samorządu uczniowskiego: każdego ostatniego dnia (szkolnego) w miesiącu członkowie samorządu losują jedną klasę, która w następnym miesiącu może sobie wybrać 1 dzień bez pytania, kartkówek i sprawdzianów (żeby było sprawiedliwie żadna klasa nie może wygrać 2 razy pod rząd).

       

      Pietrowski Paweł

          Cześć, nazywam się Paweł Pietrowski i chodzę do 2 klasy technikum mechatronicznego. Interesuję się motoryzacją i piłką nożną. W wolnych chwilach lubię spotykać się z znajomymi🥳, naprawiać motocykle🏍, chodzić na treningi⚽️ oraz pomagać innym💪🏿.
      Generalnie jestem osobą: koleżeńską, pomocną, komunikatywną.
      Jeśli zostanę członkiem samorządu uczniowskiego, to postaram się nawiązać współpracę z ZHP⚜️.


      Marciniak Adrian

          Nazywam się Adrian Marciniak. Chodzę do drugiej klasy mechatronicznej😬. Na ogół jestem osobą towarzyską i kreatywną. Uwielbiam grać w piłkę nożną, uczęszczam do klubu sportowego Stal Pleszew, a w wolnych chwilach spędzam czas z przyjaciółmi. Lubię również podróże, jeśli oddacie na mnie swój głos postaram się zorganizować wiele ciekawych wycieczek.

       

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego
      Monika Latańska

     • Logistyczne wykłady online

     • 9 marca 2022 roku klasy logistyczne 4TLA i 4TLB, a także 1 TL wraz z panią Sylwią Skowrońską - Stańczyk oraz panią Magdaleną Wiatrowską wzięły udział w wykładach logistycznych online zorganizowanych przez Akademię Umiejętności Eurocash w ramach Wirtualnego Festiwalu Umiejętności Zawodowych. Celem tego wydarzenia było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w obszarze szeroko rozumianej logistyki w zawodach takich jak magazynier, administrator, planista transportu. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się też więcej na temat lepszej organizacji swoich obowiązków i przyjemności, a także jak poprawnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i sporządzić CV.

     • Wycieczka logistyków na Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne

     • Wycieczka logistyków na Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne 11 marca 2022r. klasy 4 TLA i TLB z panią Sylwią Skowrońską-Stańczyk oraz panem Rafałem Lisem wybrały się do Poznania na Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne. Podczas wydarzenia uczniowie zapoznali się z ofertą kilkudziesięciu placówek edukacyjnych - od lokalnych szkół ponadpodstawowych po uczelnie z kraju i zagranicy. Podczas wydarzenia poznali także możliwości zawodowe na stoiskach służb mundurowych czy centrów kształcenia zawodowego. Oprócz tego mogli zakupić książki przy licznych stoiskach wydawnictw. Zadowoleni maturzyści po udanej wycieczce i posiłku w restauracji McDonald's wrócili do Pleszewa.

     • Podsumowanie akcji charytatywnej "Pomagamy poszkodowanym w Dobrzycy"

     •     W wyniku akcji charytatywnej “Pomagamy poszkodowanym w Dobrzycy” udało nam się wspólnie zebrać 1400 złotych. Pieniądze zostały wpłacone na subkonto Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca.

      Dziękujemy z udział w akcji.
      SU

     • Spotkanie z przedstawicielkami sieci marketów oraz centrali Dino

     • 10 marca 2022 r. klasy 4 TLA i TLB wraz z panią Sylwią Skowrońską-Stańczyk uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami sieci marketów oraz centrali Dino. Panie przybliżyły maturzystom przyszłe oferty na płaszczyznach pracy w magazynie, biurze, markecie oraz w terenie. Poznali także reguły obowiązujące w rekrutacji oraz propozycję pracy wakacyjnej nad morzem.

     • Poznajemy kandydatów do Samorządu Uczniowskiego (cz. 1)

     • Zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką kandydatów do Samorządu Uczniowskiego.

       

      Bartosz Teller

          Nazywam się Bartek i chodzę do klasy 1 TR interesuje mnie jazda na rowerze, oraz majsterkowanie, jednak nie zawsze sprzątam po skończonej pracy, ale 🤫… nikt tego nie widział. Chciałbym dołączyć do samorządu, ponieważ jestem osobą kreatywną, pracowitą i lubię się udzielać oraz brać aktywny udział w organizacji różnych wydarzeń szkolnych itp, w czym posiadam pewne doświadczenie. 👊🎉😆
      Pozdrawiam

       

      Kamil Durski

          Nazywam się Kamil Durski. Chodzę do pierwszej klasy technikum mechatronicznego.  W wolnych chwilach lubię wychodzić ze znajomymi, najczęściej gramy w Ping-ponga i spędzamy miło czas. Moim hobby jest majsterkowanie, głównie praca przy motocyklach. Odkąd pamiętam zawsze mnie fascynowały. Dzięki jeździe czuję adrenalinę i mogę poczuć się wolny. Oprócz tego jestem kreatywny, pomocny, koleżeński i zabawny. Właśnie dlatego uważam, że byłbym świetnym przewodniczącym naszej szkoły.  Moimi planami i pomysłami na działalność w Samorządzie Uczniowskim są:

      • Wprowadzenie szczęśliwego numerka w każdy dzień.
      • Większa częstotliwość wycieczek.
      • Na koniec roku zorganizować wycieczkę np. za granice. 
      • Jeżeli ktoś ma 100% frekwencji, to dostaje bon na dodatkowe nieprzygotowanie w następnym miesiącu 
      • Realizacja i rozpatrywanie pomysłów uczniów. 
      • Zorganizowanie strefy wypoczynku np. sala z kanapą, fotelami, telewizorem i kącikiem do robienia herbaty. 
      • Dłuższe przerwy, 5 minutowe zastąpić 10 minutowymi. 
      • Stworzenie klubów pozaszkolnych, rozwijających zainteresowania. 
      • Organizowanie konkursów. 
      • Dzień bez plecaka. 
      • Wieczory filmowe (jak uda się wynegocjować, to będą nocki). 
      • Różne bale tematyczne.

       

      Zuzanna Zych

         Nazywam się Zuzia Zych. Mam 16 lat. Chodzę do 1 klasy TŻF-kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych. W wolnej chwili spędzam czas aktywnie jeżdżę na rolkach, rowerze. W szkole chciałabym zrobić różnego rodzaju rzeczy, aby wam jak i mi żyło się jak najlepiej i każda chwila spędzona w niej wywołała uśmiech na waszych twarzach. Chciałabym zorganizować wolontariat dla zwierząt, którego celem byłoby zbieranie karmy dla nich, a jednocześnie moglibyśmy poświęcić swój wolny czas na spacer razem z nimi. 

          Drugim moim największym celem byłoby zorganizowanie dnia ekologii, w którym sadzilibyśmy drzewa oraz sprzątali teren wokół naszej szkoły. Zorganizowałabym różnego rodzaju konkursy klasowe, które miały by na celu zintegrowanie uczniów w klasie. Chciałabym wprowadzić w życie naszej szkoły jeszcze wiele pomysłów, dlatego liczę, że oddasz na mnie głos i pomożesz mi zrealizować wszystkie założone cele.

       

      Jagoda Wrzesińska

          Hej! Nazywam się Jagoda Wrzesińska, uczęszczam do klasy 1 TFŻ na profil żywieniowy. W poprzedniej szkole brałam udział w wielu akcjach i wydarzeniach szkolnych, byłam przewodniczącą klasy, więc nie mam problemu w kontaktach międzyludzkich. Kocham zwierzęta, aktywny tryb życia oraz adrenalinę. Nie boje się nowych wyzwań i jestem ambitna oraz uczciwa. Startuję do Samorządu Uczniowskiego, aby pomagać innym oraz sprawić, by każdy czuł się komfortowo w tej szkole i mógł realizować swoje plany. Liczę na Wasze poparcie. Pozdrawiam.

       

      Kinga Zdunek

         Nazywam się Kinga Zdunek. Mam 16 lat. Interesuję się czytaniem książek i geografią. Jeżeli na mnie zagłosujecie to chciałabym zrobić różnego rodzaju aktywności związane ze świętami takimi jak walentynki, dzień języków obcych czy dzień ziemi oraz wprowadzić szczęśliwy numerek – dzień bez pytania.

       

      Wiktoria Lechman

         Nazywam się Wiktoria Lechman. Mam 16 lat. Interesuje się książkami i podróżami. Jestem bardzo pomysłowa. Jeśli mnie wybierzecie postaram się wprowadzić dni tematyczne np.: wszyscy ubierają się na dany kolor lub w stylu np.: lat 2000. 

       

       

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego
      Monika Latańska

    • Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "ALCHEMIK"
     • Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "ALCHEMIK"

     • W dniu 01.03.2022 roku 35 uczniów z klas: IV tżs (12), III tżsp (11), III tżeg (8) i I tżf (4) uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „ALCHEMIK”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

      Uczniowie startowali w dwóch kategoriach: Junior (I klasy szkół ponadpodstawowych) i Żak (II – V klasy szkół ponadpodstawowych). Zadaniem uczniów było rozwiązanie 30 pytań testu jednokrotnego wyboru i udzielenie odpowiedzi  na pytanie opisowe. Uczniów do konkursu przygotowywała Monika Latańska.

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 kwietnia 2022 roku.

      Życzymy powodzenia.

    • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022
     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022

     • II wojna światowa w Europie zakończyła się 8 maja 1945 roku. Umęczony kontynent świętował tego dnia zakończenie najkrwawszego konfliktu w dziejach. Kiedy na ulicach Londynu i Paryża ludzie tańczyli i płakali z radości, oddana w ręce sowietów Polska walczyła z nową okupacją. Żołnierze, którzy od pierwszych dni wojny walczyli z niemieckim, a następnie sowieckim najazdem, opuszczeni przez sojuszników walczyli o życie, a wkrótce już tylko o godną śmierć. Przez oddziały powojennego podziemia antykomunistycznego przewinęły się tysiące żołnierzy, a ostatni z nich został zamordowany w obławie w 1963 roku. Żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego,  zamykani w więzieniach, zsyłani na Sybir, katowani i mordowani przez sowieckich okupantów i ich komunistycznych kolaborantów, dotrzymali wierności przysiędze jaką złożyli Rzeczpospolitej. Jak napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” .  Święto to przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Komuniści zakopali ich ciała w nieznanym miejscu. Bezimienne doły śmierci naszych bohaterów rozsiane są po terytorium całej przedwojennej Polski. Skazani przez komunistów na zapomnienie powoli odzyskują swoją tożsamość dzięki ekshumacjom i badaniom genetycznym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. Najwyższy czas aby naszym bohaterom przywrócić należne im miejsce w Narodowym Panteonie. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!