• Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "ALCHEMIK"
     • Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "ALCHEMIK"

     • W dniu 01.03.2022 roku 35 uczniów z klas: IV tżs (12), III tżsp (11), III tżeg (8) i I tżf (4) uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „ALCHEMIK”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

      Uczniowie startowali w dwóch kategoriach: Junior (I klasy szkół ponadpodstawowych) i Żak (II – V klasy szkół ponadpodstawowych). Zadaniem uczniów było rozwiązanie 30 pytań testu jednokrotnego wyboru i udzielenie odpowiedzi  na pytanie opisowe. Uczniów do konkursu przygotowywała Monika Latańska.

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 kwietnia 2022 roku.

      Życzymy powodzenia.

    • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022
     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022

     • II wojna światowa w Europie zakończyła się 8 maja 1945 roku. Umęczony kontynent świętował tego dnia zakończenie najkrwawszego konfliktu w dziejach. Kiedy na ulicach Londynu i Paryża ludzie tańczyli i płakali z radości, oddana w ręce sowietów Polska walczyła z nową okupacją. Żołnierze, którzy od pierwszych dni wojny walczyli z niemieckim, a następnie sowieckim najazdem, opuszczeni przez sojuszników walczyli o życie, a wkrótce już tylko o godną śmierć. Przez oddziały powojennego podziemia antykomunistycznego przewinęły się tysiące żołnierzy, a ostatni z nich został zamordowany w obławie w 1963 roku. Żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego,  zamykani w więzieniach, zsyłani na Sybir, katowani i mordowani przez sowieckich okupantów i ich komunistycznych kolaborantów, dotrzymali wierności przysiędze jaką złożyli Rzeczpospolitej. Jak napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” .  Święto to przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Komuniści zakopali ich ciała w nieznanym miejscu. Bezimienne doły śmierci naszych bohaterów rozsiane są po terytorium całej przedwojennej Polski. Skazani przez komunistów na zapomnienie powoli odzyskują swoją tożsamość dzięki ekshumacjom i badaniom genetycznym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. Najwyższy czas aby naszym bohaterom przywrócić należne im miejsce w Narodowym Panteonie. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

    • Pomagamy poszkodowanym w Dobrzycy
     • Pomagamy poszkodowanym w Dobrzycy

     • Samorząd Uczniowski zaprasza do charytatywnej zbiórki pieniędzy dla osób poszkodowanych podczas wichur z Dobrzycy. Członkowie Samorządu Uczniowskiego będą zbierać pieniądze od jutra do przyszłego piątku.
      Po zakończeniu zbiórki pieniądze zostaną wpłacone na subkonto Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca.

      SU

    • Zbieramy Pluszaki dla Wojtusia Bierły
     • Zbieramy Pluszaki dla Wojtusia Bierły

     • Samorząd Uczniowski zaprasza do udziału w zbiórce pluszaków dla dwuletniego Wojtusia Bierły, który urodził się z Trisomią 21, czyli z Zespołem Downa. Zdiagnozowano u niego również chorobę Hirschspurnda, czyli niedrożność jelit. Dla chłopca bardzo ważna jest rehabilitacja, dzięki której może się prawidłowo rozwijać. Po zakończonej zbiórce pluszaki zostaną wyprane, przejdą ozonowanie oraz kwarantannę, a następnie będą już tylko pomagać w akcji „Weź pluszaka za piątaka”. Pieniądze z tej akcji zostaną przekazane Wojtusiowi.
      Maskotki prosimy przekazywać pani Monice Latańskiej do 15 kwietnia.
      Tutaj możecie poczytać o naszym małym bohaterze.

    • Wybory do Samorządu Uczniowskiego na lata 2022-2024
     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego na lata 2022-2024

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego będą przebiegać w V etapach:
      I etap – wyłonienie kandydatów z klas I i II (21.02.22 – 25.02.22)
      II etap – przedstawienie kandydatów – FB ZST Pleszew i strona główna szkoły (28.02.22 – 13.03.22)
      III etap – głosowanie on-line – Forms (14.03.22 – 20.03.22)
      IV etap – przedstawienie członków nowego Samorządu Uczniowskiego – FB ZST Pleszew i strona główna szkoły (21.03.22)
      V etap – oficjalne przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu przez stary – apel z okazji zakończenia szkoły przez maturzystów (29.04.22).

      Monika Latańska
      Opiekun Samorządu Uczniowskiego

    • WYKŁAD AKADEMICKI - Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020
     • WYKŁAD AKADEMICKI - Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020

     • W ramach podprojektu „Klasa akademicka” uczniowie z klasy III tr P mieli dzisiaj okazję wysłuchać ciekawego wykładu wygłoszonego przez prof. UAM dr hab. Krzysztofa Kurka na temat pandemii "hiszpańskiej grypy" w Wielkopolsce w latach 1918 - 1920 zwanej potocznie "hiszpanką". Podczas wykładu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów związanych z tą epidemią, która przypadła w czasie ponownego kształtowania się naszego państwa po 123 latach niewoli. Usłyszeliśmy również o innych epidemiach, które towarzyszą ludziom już od zarania dziejów.

      Zachęcamy do obejrzenia tego niezwykle ciekawego wykładu na kanale youtube.com.

      Wykład można obejrzeć tutaj.

    • Konkurs na Chemiczny Mem Walentynkowy!
     • Konkurs na Chemiczny Mem Walentynkowy!

     • Zapraszam do udziału w konkursie chemicznym, wystarczy wykonać (dowolną techniką) chemiczny mem walentynkowy i zamieścić go w komentarzu do tego postu. Osoba, której mem uzyska najwięcej lajków wygrywa. Bardzo atrakcyjne nagrody. Memy możecie dołączać do niedzieli do godziny 24:00. Poniżej znajdują się przykładowe memy. Rozstrzygnięcie konkursu w WALENTYNKI (14.02.2022).

      organizator konkursu
      Monika Latańska

      Życzę miłej zabawy

    • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Finansach „Finansomania” – Etap Okręgowy
     • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Finansach „Finansomania” – Etap Okręgowy

     • 10 grudnia 2021r. uczniowie klasy IV Technikum Ekonomicznego w składzie: Martyna Grochowicka, Patrycja Pawlak, Magdalena Przestacka i Krystian Zybała przystąpili do I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania”, organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w ramach programu edukacji ekonomicznej przy współpracy Narodowego Banku Polskiego.

      Krystian Zybała zakwalifikował się do II okręgowego etapu Olimpiady, który odbył się w piątek 14 stycznia. Zadaniem Krystiana było rozwiązanie testu składającego się z 35 pytań jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru oraz 5 pytań otwartych i zadań. Na wykonanie zadania uczeń miał 60 minut.

      Gratulujemy i życzymy zakwalifikowania się do kolejnego etapu olimpiady.

      Opiekunem ucznia jest p. Aneta Zacharczuk.

    • Najlepsi z najlepszych!
     • Najlepsi z najlepszych!

     • Uczniowie Magda Zawieja z kl. III te i Mateusz Szyszka z kl. III tip otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów, natomiast Magda Zawieja z III te, Patrycja Pawlak z kl. IV te i Emil Szwedziak z kl. III trp otrzymali nagrody Starosty Powiatu Pleszewskiego. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom.

    • Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
     • Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

     • W poniedziałek, 27 grudnia , obchodzimy kolejną rocznicę zrywu niepodległościowego naszych przodków. Zrywu, który zdecydował o przyłączeniu Wielkopolski do niepodległej Ojczyzny. Po raz pierwszy, decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej, obchody te zyskują rangę święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki tej decyzji, od tej chwili, co roku świętować będziemy jedno z nielicznych ZWYCIĘSKICH powstań w naszej historii.

      Impulsem do wybuchu powstania stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy, gdzie miał objąć stanowisko premiera rządu RP, zatrzymał się w stolicy Wielkopolski. Jego przemówienie i patriotyczne wystąpienia mieszkańców Poznania, okazujących przywiązanie do Polski, spowodowały brutalną akcję niemieckiego żołdactwa, pewnego swej pozycji i siły. Na Świętym Marcinie, 27 grudnia 1918 roku Niemcy urządzili antypolskie demonstracje – zrywano polskie i alianckie flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, które przerodziły się w otwartą walkę. Zapoczątkowało to powstanie, które doprowadziło do wyzwolenia Wielkopolski spod panowania niemieckiego. Powstanie, choć wybuchło spontanicznie, przygotowywane było o wiele wcześniej przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Konspiratorzy z Poznania, Mieczysław Paluch, Bohdan Hulewicz i Władysław Wyskota – Zakrzewski przekazali także na prowincję hasło „Nie należy dłużej czekać”, co uruchomiło działania spiskowców w Gnieźnie, Jarocinie, Kórniku, Pleszewie, Śremie, Środzie, Kłecku, Wrześni i innych miejscowościach Wielkopolski. Wkrótce nastąpiło zjednoczenie wszystkich oddziałów pod jednym dowództwem. Komisariat Naczelnej Rady Ludowej utworzył Komendę Główną Wojsk Powstańczych, z kapitanem Stanisławem Taczakiem na czele. Został on tymczasowym dowódcą powstania. W styczniu 1919 roku na stanowisko głównodowodzącego siłami powstańczymi powołany został generał Józef Dowbor-Muśnicki.

      Powstanie formalnie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne kończącego I wojnę światową. Było to jedno z nielicznych zwycięskich powstań w dziejach Polski, a zarazem jedyne spośród polskich powstań, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

      W dniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, oddajmy hołd naszym przodkom – zwycięskim Powstańcom.

    • Świąteczny nastrój w Zespole Szkół Technicznych
     • Świąteczny nastrój w Zespole Szkół Technicznych

     • Miesiąc grudzień bogaty był w akcje związane z tradycjami świątecznymi, które umilały nam radosny czas oczekiwania na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

      Nasz Samorząd Szkolny zorganizował konkursy na ozdoby świąteczne i najlepiej przebraną klasę w dniu Mikołajek.

      Szkolny zespół The Greeners z Klubem Wolontariusza tradycyjnie zatroszczył się o potrzebujących organizując świąteczny koncert w ramach Szlachetnej Paczki. W tym roku pomogliśmy wspólnie Roksanie i p. Zbigniewowi, a klasa III ti G przygotowała dodatkowo paczki dla p. Wiolety.

      Część klas zorganizowała wigilie klasowe przed przejściem na system zdalny a wcześniej udało się zorganizować trzy wycieczki klasowe na Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

      Mieliśmy również gości z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Twórców Ludowych w Kuczkowie, którzy przybyli do nas z życzeniami świątecznym przebrani w stroje ludowe.

      Świąteczny nastrój nas nie opuszcza pomimo wytężonej pracy związanej z końcem roku i czekamy już tylko na śnieg, który podobno w tym roku będzie na Święta.

    • Ogólnopolska olimpiada wiedzy o finansach „Finansomania”
     • Ogólnopolska olimpiada wiedzy o finansach „Finansomania”

     • W piątek 10 grudnia uczniowie klasy IV Technikum Ekonomicznego w składzie: Martyna Grochowicka, Patrycja Pawlak, Magdalena Przestacka i Krystian Zybała przystąpili do I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania”, organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w ramach programu edukacji ekonomicznej przy współpracy Narodowego Banku Polskiego. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu online składającego się z 30 pytań z zakresu: finansów, bankowości, ubezpieczeń, rynku finansowego, w tym giełdy, nadzoru finansowego, bezpieczeństwa finansowego i rachunkowości.

      Gratulujemy i życzymy zakwalifikowania się do kolejnego etapu olimpiady.

      Opiekunem uczniów jest p. Aneta Zacharczuk