- 12mar
- 03mar
🏆 I miejsce w konkursie wojewódzkim
27 lutego 2025r. odbył się etap regionalny XII edycji konkursu ,,Poznaj swoje prawa w pracy" organizowany przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu, w którym uczestniczyli uczniowie ZST w Pleszewie: Nadia Zawieja z klasy III Tż oraz Stanisław Stasik z klasy III Tmp. Do konkursu przygotował uczniów nauczyciel ZST Piotr Świderski. W konkursie uczestniczyło 38 uczniów z 20 szkół ponadpodstawowych z Wielkopolski. Nasi uczniowie uzyskali czołowe miejsca,
Nadia Zawieja zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do trzeciego etapu konkursu - centralnego, który odbędzie się w Warszawie.
SERDECZNIE GRATULUJEMY !
Nasi przedstawiciele uczestniczyli także w wykładach: ,,Niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne w środowisku pracy" oraz ,,Rozmowa Kwalifikacyjna".
- 06lut
„Przyszli specjaliści otwarci na europejski rynek pracy”
Pod takim hasłem uczniowie Zespołu Szkół Technicznych odbywali swoje zagraniczne praktyki zawodowe w czeskich zakładach przemysłowych w Ostrawie. Po przeprowadzeniu rekrutacji 20 uczniów z klas drugich i trzecich technikum osiągających najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu oraz najbardziej zaangażowanych społecznie zakwalifikowało się na staż. Projekt realizowany był w ramach mobilności edukacyjnej- programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Wśród uczestników miesięcznego stażu było sześciu uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych (Weronika Saenger, Alicja Tomczak, Wiktoria Poterek, Aleksandra Kapsa, Aleksandra Jeziorańska i Łukasz Tyrka), pięciu uczniów technikum logistycznego (Wiktoria Jankowska, Julia Pieczyńska, Kinga Królik, Kacper Krzak i Kordian Wawrzyniak), trzech uczniów technikum pojazdów samochodowych (Adam Galbierski, Julian Michalak i Szymon Jankowski) oraz po dwóch z technikum mechatronicznego (Remigiusz Grad i Szymon Dziatkiewicz), informatycznego (Anna Lisowska i Dawid Kujawa) i ekonomicznego (Hanna Juszczak i Wiktoria Sztylka). Opiekę nad młodzieżą w cyklu dwutygodniowym sprawowali nauczyciele: Bogumiła Wójcik i Magdalena Wiatrowska, a następnie Sylwia Grobys i Ireneusz Trzeciak. Uczniowie przez cztery tygodnie pracowali w czeskich zakładach przemysłowych, a weekendy spędzali na zwiedzaniu atrakcji turystycznych naszego południowego sąsiada. Mieli okazję oczywiście poznać samą Ostawę, ale ponadto zorganizowane zostały wycieczki do Pragi oraz pięknego Ołomuńca, drugiego najstarszego i najpiękniejszego miasta w Czechach. Uczniowie wrócili zadowoleni z bagażem nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych. Odbyty staż potwierdzony Certyfikatem oraz unijnym dokumentem Europass Mobilność podwyższa zdobyte kwalifikacje zawodowe uczniów dając im większe szanse na zdobycie zatrudnienia na lokalnym jak i europejskim rynku pracy. Uczniowie wrócili bogatsi o wiedzę, doświadczenie i umiejętności, a także kompetencje społeczne, kulturowe i językowe.
- 14sty
„Razem w Internecie!”
Zapraszamy osoby 60+ na cykl sześciu godzinnych zajęć pod hasłem „Razem w Internecie!” prowadzonych przez uczniów ZST w Pleszewie w ramach projektu „Szkoła międzypokoleniowa”.
Jeśli nie czujesz się pewnie z technologią, potrzebujesz wsparcia w obsłudze smartfona, tabletu lub laptopa; obawiasz się zagrożeń czyhających w Internecie – te zajęcia są dla CIEBIE. Zajęcia będą odbywały się w ZST w Pleszewie w lutym i marcu br. Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem własnego sprzętu uczestników (lub szkolnego – w zależności od potrzeb osób uczestniczących).
Tematami kolejnych zajęć będą:
1. Pierwsze kroki z technologią
2. Podstawy bezpieczeństwa w Internecie
3. Rozrywka w Internecie
4. Internet jako codzienne wsparcie
5. Phishing i metoda „na wnuczka”
6. Oszustwa w Internecie.
Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się w sekretariacie ZST w Pleszewie do 31 stycznia 2025r.
- 16gru
Projekt "Popularyzacja wodoru w Społeczeństwie <POPH2society>"
Pani Monika Latańska wraz z uczniami z klasy 3 tmp oraz Pan Ryszard Walczak wraz z uczniami z klasy 3 ts uczestniczą w projekcie "Popularyzacja wodoru w społeczeństwie <POPH2society>", który finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” (POPUL/SN/0338/2023/01). Ma on na celu rozwój wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie technologii wodorowych i ich zastosowań.
Uczestnicy projektu dziękują Sieci Badawczej Łukasiewicz - ITECH za przesłane materiały edukacyjne.
- 01gru
Ogólnopolski plebiscyt edukacyjny "Nauczyciel na Medal"
28 listopada o godz. 21.30 zakończyło się głosowanie w Ogólnopolskim plebiscycie edukacyjnym 2024 "Nauczyciel na Medal".
Celem plebiscytu jest nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli. Takich, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów, jak i ich rodziców. Nauczycieli z pasją, wyróżniających się serdecznością, takich, którzy są dobrymi wychowawcami.
Mamy zaszczyt poinformować, że I miejsce w powiecie pleszewskim zajęła pani Monika Latańska, natomiast II miejsce Piotr Świderski.
Link do wyników: https://gloswielkopolski.pl/plebiscyt-edukacyjny-2024/pl/2008137/pg/60781
- 26lis
12.12 w Taczanowie i Sobótce, oraz 16.12 w ZST w Pleszewie gramy (The Greeners) już po raz 13 Paczkowy koncert.
ZST w Pleszewie pomaga Pani Natalii wspólnie ze Szkołą Podstawową w Sobótce, Publicznym Przedszkolem w Sobótce i Zespołem Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim, oraz Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie. Kupujemy wspólnie żywność, środki czystości, odkurzacz, opał, oraz upominek pod choinkę.
Historia Rodziny
Pani Natalia jest osobą samotną. Życie już od samego początku jej nie oszczędzało. W wieku 12 lat pojawiły się poważne problemy ze wzrokiem, a co za tym idzie - częste wizyty w szpitalu. Z upływem lat pojawiły się kolejne schorzenia - łysienie plackowate oraz choroba Recklinghausena. Kobieta daje sobie radę tylko dzięki wsparciu brata, który opłaca część rachunków i pomaga w domu np. porąbać drewno czy wrzucić węgiel na opał. Aby podreperować domowy budżet, pani Natalia podejmuje się także prac sezonowych. Żyje bardzo skromnie, w domu nie ma wody i łazienki. Na szczęście tuż obok mieszka jej brat i może korzystać z jego łazienki. Mocną strona pani Natalii jest jej pogoda ducha i nie poddawanie się pomimo bardzo trudnej sytuacji. Jest bardzo miłą i sympatyczną osobą.
- 26lis
Zielona wspomaga walkę z rakiem krwi
5W czwartek, 21 listopada w naszej szkole odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Ponieważ jedynie 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajduje pomoc wśród swoich krewnych pozostali pacjenci wymagający transplantacji szpiku muszą liczyć na pomoc niespokrewnionego dawcy. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy, a jego poszukiwanie to jak szukanie igły w stogu siana. W Polsce średnio co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Jednocześnie aż co piąty polski pacjent nie znajduje swojego „genetycznego bliźniaka” i nie ma tym samym szans na przeszczepienie szpiku. Nadzieją dla wszystkich tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni dawcy; im większa baza Dawców, tym większa szansa ratunku dla wszystkich oczekujących pacjentów. Powiedzmy to wyraźnie - Oczekujących na Życie.
Nasi uczniowie i nauczyciele wykazali się dużym zrozumieniem tego problemu i w czasie akcji przeprowadzonej w naszej szkole zgłosiło się i zarejestrowało 56 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wszystkim składamy wyrazy najwyższego szacunku.
- 17lis
Fotorelacja z 60-lecia Szkoły
290Autorki fotografii: Beata Łukawska-Bartoszek, Marcelina Wolniak, Zuzanna Masłowska.
Postprodukcja: Beata Łukawska-Bartoszek
- 10lis
Narodowe Święto Niepodległości w ZST
23W poniedziałek, 11 listopada obchodzimy w całym kraju Święto Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji w piątek, 8 listopada odbył się w Naszej Szkole uroczysty apel poświęcony jednemu z najważniejszych wydarzeń naszej historii. Po przedstawieniu najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem niepodległości uczniowie wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych z informacjami na temat ich powstawania.
Na początku apelu cała szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu, która tradycyjnie ma miejsce o symbolicznej godzinie 11:11, w ostatnim dniu zajęć szkolnych przed Świętem Odzyskania Niepodległości.
Zdjęcia: Zuzanna i Wiktoria z klasy IV tżf
- 08lis
Nie tylko Auschwitz ... Pamięci Ofiar Obozu Kulmhof
Uczniowie klas V tl, IV tr i V ti zwiedzili 7 listopada Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Podczas zwiedzania wystawy, spichlerza i ruin pałacu mogli dowiedzieć się wielu wstrząsających faktów związanych z pierwszymi sposobami masowego mordowania Żydów w czasie II wojny światowej a także obejrzeć fragment relacji Szymona Srebrnika, cudem ocalonego w ostatnim dniu funkcjonowania obozu. Obozu przeznaczonego tylko i wyłącznie do zabijania niewinnych ludzi.
Uczniowie brali również udział w warsztatach "FOTOGRAFIA mimo wszystko", podczas których analizowali fotografie z czasów okupacji niemieckiej.
Na zakończenie grupa odwiedziła Miejsce Pamięci w Lesie Rzuchowskim, gdzie znajdują się mogiły 200 tysięcy ofiar pomordowanych w okrutny sposób w obozie Kulmhof a także groby 56 zakładników, których 15 listopada 1939 roku strzałem w tył głowy zamordowali żołnierze Wehrmachtu w ramach akcji wyniszczenia polskich elit.
- 07lis
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Wypędzonych Wielkopolan z udziałem pocztu sztandarowego, uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych
Na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu nasz poczet sztandarowy z uczniami klas maturalnych i nauczycielami uczestniczył w uroczystości odsłonięcia Pomnika Wypędzonych Wielkopolan towarzysząc pleszewskim kombatantom z czasu II Wojny Światowej. Nasi uczniowie przyjęli również zaszczytną rolę pocztu sztandarowego pleszewskich kombatantów.
Uroczystość, zorganizowana w parku im. Karola Marcinkowskiego, odbyła się w 85. rocznicę pierwszych wysiedleni, które zapoczątkowane zostały 5 listopada 1939 r. W tym dniu pierwsi wyrzuceni ze swoich domów poznaniacy zostali osadzeni w obozie przejściowym Lager Glowna. W następnych miesiącach przez obóz ten Niemcy wysiedlili do Generalnego Gubernatorstwa prawie 33 tysiące osób.
Pomnik, autorstwa Karola Badyny, przedstawia sylwetki ludzi stłoczonych na małej przestrzeni, symbolizując ich cierpienie i tragiczne przeżycia. Dziś oddano hołd wszystkim wypędzonym dziękując jednocześnie tym, którzy o ich pamięć dbają. Uroczystości towarzyszyło VI Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej "Wielkopolanie Wypędzeni".
Uroczystość zorganizowali Miasto Poznań oraz Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Partnerem wydarzenia był Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej.
- 10paź
- 01paź
- 02wrz
Komunikat
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2007 roku przyznaje uczniom szkół ponadpodstawowych oraz studentom szkół wyższych stypendia, które mają charakter szczególnego wyróżnienia za znaczące sukcesy naukowe lub artystyczne. Stypendium stanowi zachętę i motywację dla młodzieży do dalszego rozwoju naukowego.
Szczegółowe informacje dotyczące ww. stypendiów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
- 02wrz
- 22maj
Chłopcy z ZST Pleszew mistrzami Wielkopolski w Koszykówce 3x3
We wtorek, 21 maja 2024 roku w Nowym Tomyślu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski w Koszykówce 3x3
W turnieju udział wzięło 14 drużyn z naszego województwa. Najpierw były rozgrywki grupowe oraz baraże o wejście do ćwierćfinału a następnie mecze półfinałowe i finał. Łącznie rozegraliśmy 5 spotkań wszystkie wygrywając i tym samym zostaliśmy Złotymi medalistami Wielkopolski. Gratulacje dla naszych chłopaków.
- 16maj
Uczniowie Naszej Szkoły Mistrzami Rejonu Kaliskiego
W dniu dzisiejszym w Kaliszu odbyły się mistrzostwa rejonu kaliskiego w piłce koszykowej chłopców 3x3. W zawodach wzięło udział 7 drużyn. Turniej rozgrywany był system każdy z każdym. Reprezentacja ZST w Pleszewie w składzie Maksymilian Adamski, Tomasz Pływaczyk, Bartłomiej Paterczyk oraz Bartosz Nowaczyk rozegrała 6 spotkań, sześciokrotnie pokonując rywala i tym samym zdobyła Mistrzostwo Rejonu Kaliskiego i awans do dalszych rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. Gratulacje.
- 06maj
Święto Konstytucji 3 maja 1791 roku
W 1791 roku, na Sejmie Wielkim, obradującym w latach 1788 – 1792 uchwalona została „Ustawa Rządowa” zwana potocznie Konstytucją 3 maja. Jest ona uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która akcentowała jedność ustroju prawnego państwa. Wprowadzała ona w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej, zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała także perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. W Konstytucji przyjęto monteskiuszowski trójpodział władz na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. W trosce o sprawność funkcjonowania państwa zniesiono liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Przeciwnicy reform, pod hasłem obrony zagrożonej wolności, zwrócili się do carycy Katarzyny II o wsparcie. W Petersburgu, 27 kwietnia 1792 roku, zawiązali konfederację, której akt ogłoszono w Targowicy. Konfederacja w Targowicy stała się od tego czasu w Polsce synonimem zdrady narodowej. Wkroczenie do Polski wojsk rosyjskich i przejście króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do obozu targowiczan zniweczyło dzieło reform i doprowadziło do II rozbioru Polski, a dwa lata później, w 1795 roku, do jej likwidacji.
Choć Konstytucja 3 Maja obowiązywała niespełna półtora roku, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować suwerenność państwową. Tradycja Konstytucji 3 Maja świętowana była przez Polaków w całym okresie rozbiorowym, dając poczucie dumy i nadziei na niepodległość.
Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najstarszych polskich świąt państwowych. Ustanowione zostało zaraz po odzyskaniu niepodległości, w kwietniu 1919 roku. Jego ustanowienie było wyrazem woli naszych przodków, widzących w „Ustawie Rządowej z 3 maja 1791 roku” fundamentalne działania na rzecz ratowania upadającej Rzeczpospolitej. Mimo tragedii rozbiorów, pamięć o Konstytucji przetrwała. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zrobiły wszystko aby pamięć o uchwalonej w Polsce, pierwszej nowoczesnej konstytucji europejskiej, niemal całkowicie zatrzeć. Dopiero w 1990 roku pamięci tej przywrócono należne jej miejsce; Sejm RP ponownie ustanowił Święto Konstytucji 3 maja.
- 14kwi
Archiwum Aktualności