We wtorek 18 października br. uczniowie klasy 4Tżp, wraz z koleżankami i kolegami z klas: 4Tlp, 3Ti, 3Tl, 4Tip byli na wycieczce historycznej w Poznaniu. Pierwszą częścią programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Broni Pancernej, gdzie mogli obejrzeć kilkadziesiąt czołgów i wozów bojowych wyeksponowanych w czterech pawilonach. W Muzeum przedstawiono dzieje polskich „pancernych” w okresie od walk o odzyskanie niepodległości po czasy współczesne oraz eksponaty przedstawiające uzbrojenie stosowane w obcych armiach zarówno sojuszniczych jak i wrogich. Zwiedzanie połączone było z fachową i kompetentną narracją pracowników Muzeum, którzy w wielu przypadkach pracowali przy restaurowaniu eksponowanych zabytków. Następnym obiektem, który zwiedzili uczniowie, był pierwszy na ziemiach polskich niemiecki obóz koncentracyjny umieszczony w poznańskim Forcie VII. Konzentrationslager Posen, nazywany przez Niemców „obozem krwawej zemsty” był miejscem katowania i eksterminacji elit wielkopolskich. To w tym obozie po raz pierwszy na ziemiach polskich stworzono komorę gazową, w której mordowano Wielkopolan. Doświadczenia te Niemcy przenieśli następnie do obozu w Chełmnie nad Nerem, gdzie przy użyciu spalin mordowano obywateli polskich narodowości żydowskiej. Zwiedzanie obozu w Forcie VII uświadomilo nam bestialstwo niemieckich okupantów planowo realizujących w czasie II wojny światowej politykę eksterminacji polskich elit.
- 20paź
- 19paź
Otrzęsiny klas pierwszych 2022
13 października 2022 roku kolejny raz w historii naszej szkoły odbyły się “Otrzęsiny klas pierwszych”, które zorganizowała pani Monika Latańska wraz z Samorządem Uczniowskim.
Uczniowie klas pierwszych, rywalizując ze sobą brali udział w wielu konkurencjach wykorzystujących ich sprawność fizyczną, wytrwałość oraz zdolności wokalne i manualne.
Jury w składzie: pani Monika Latańska (opiekun Samorządu Uczniowskiego) oraz Kamil Durski, Adam Bogacz, Monika Szymczyk, Jakub Pawłowski, Adrian Marciniak, Zuzanna Zych, Paweł Pietrowski i Kinga Zdunek (członkowie Samorządu Uczniowskiego) po burzliwych obradach ogłosiło wyniki.
Nagrodę za I miejsce, bon zwalniający z odpowiedzi ustnej, kartkówek i sprawdzianów w ciągu 3 dni otrzymała klasa I te.
Nagrodę za II miejsce, bon zwalniający z odpowiedzi ustnej, kartkówek i sprawdzianów w ciągu 2 dni otrzymała klasa I tl.
Nagrodę za III miejsce, bon zwalniający z odpowiedzi ustnej, kartkówek i sprawdzianów w ciągu 1 dnia otrzymała klasa I tmp.
Gratulujemy!!!
SU37
- 14paź
- 10paź
SUPER BELFER ZST 2021
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów z Zielonej do wzięcia udziału w konkursie na najsympatyczniejszego nauczyciela ZST.
Wasz ulubieniec otrzyma tytuł "SUPER BELFRA ZST 2022".
Konkurs trwa od 10.10.2021 od godziny 20.00 do 12.10.2021 do godziny 20.00, aby wziąć udział w konkursie prosimy kliknąć w ten link.
- 29wrz
Wycieczka przedmiotowa logistyków
We środę 28 września uczniowie z klas III i IV technikum logistycznego, podczas wycieczki do Poznania, zajmowali się logistyką w praktyce. W czasie wizyty w sklepie IKEA musieli wykonać zadanie na kartach pracy, a następnie udali się na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbywały się Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania TAROPAK. Podczas zwiedzania uczniowie zapoznali się z ofertą firm zajmujących się opakowaniami i automatyzacją całego procesu pakowania oraz najnowszymi ekologicznymi rozwiązaniami w branży opakowań. Nasi uczniowie mieli również możliwość zwiedzania targów POLAGRA i degustacji pieczywa z konkursu Master Baker oraz prezentowanej tam zdrowej żywności.
4
- 26wrz
IV Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej
W piątek i sobotę (23-24 września 2022 r.) odbyło się IV Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej. Głównym jego celem było ukazanie okupowanej Wielkopolski jako poligonu doświadczalnego dla masowych zbrodni w Europie dokonywanych w okresie II wojny światowej przez Niemców. To właśnie w Wielkopolsce, na terenie utworzonego przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich Kraju Warty, powstał pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny – Fort VII w Poznaniu. To tu także po raz pierwszy wykorzystano komorę gazową do uśmiercania więźniów. Także na okupowanych ziemiach polskich powstał pierwszy obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Na Pomorzu i w Wielkopolsce przeprowadzono także operacje „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja”, których celem była eksterminacja lokalnych warstw przywódczych i elity narodu polskiego. Wszystkie te zbrodnie były ludobójstwem na narodzie polskim.
W pierwszym dniu odbyło się Forum Edukacyjne, skierowane do nauczycieli historii, którzy wzięli udział w wykładach i warsztatach metodycznych, a także zwiedzili Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu. W trakcie Forum przedstawiono wyniki najnowszych badań dotyczących historii regionu w okresie II wojny światowej, a wykłady wygłosili m.in.: prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Jan Żaryn, Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł oraz nauczyciele i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Naszą szkolę na Forum reprezentował nauczyciel historii Janusz Waliszewski.
Zdjęcia: IPN Poznań2
- 10wrz
- 31lip
78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia 1944 r. - 2 października 1944r.)
Obchodzimy dziś kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Europie. Rozkaz rozpoczęcia planu "Burza" w Warszawie dowództwo Armii Krajowej wydało 1 sierpnia 1944 roku. W tym dniu, w godzinie "W", rozpoczęły się, trwające aż 63 dni, ciężkie walki o stolicę. Obok żołnierzy Armii Krajowej do walki stanęli żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji konspiracyjnych.
Oddziały powstańcze były bardzo słabo uzbrojone. Zaledwie 10% stanu oddziałów posiadało broń osobistą. Zapasy amunicji oceniano na 2-3 dni walk. Mimo to w pierwszych dniach sierpnia inicjatywa należała do powstańców i opanowali oni znaczną część miasta.
Po kilku dniach walk Niemcy zdusili powstanie na lewobrzeżnej Pradze, co zbiegło się z rozkazem Stalina o wstrzymaniu sowieckiej ofensywy na kierunku warszawskim. Doszło do kolejnej, tym razem nieformalnej, współpracy niemiecko – sowieckiej przeciwko Polsce. Sowieci wyłapywali oddziały AK idące na pomoc Powstaniu, a Hitler wydał rozkaz jego zdławienia i starcia Warszawy z powierzchni ziemi. Przeciwko 23 tys. słabo uzbrojonych powstańców Niemcy rzucili doborowy 55-tysięczny korpus gen. SS von dem Bacha - Zelewskiego. Kontrofensywa niemiecka rozpoczęła się uderzeniem na Ochotę i Wolę gdzie Niemcy dokonali rzezi ludności cywilnej. W ciągu kilku dni wymordowano prawie 50 tysięcy ludzi. Oddziały powstańcze z Woli musiały wycofać się na Stare Miasto. W następnych tygodniach powstańcy byli wypierani z kolejnych dzielnic.
Warszawa walczyła osamotniona. Stalin celowo wstrzymał sowiecką ofensywę, aby Niemcy bez przeszkód mogli zdławić powstanie. Alianci zachodni zorganizowali zrzuty broni, żywności i lekarstw, które w większości trafiały w ręce Niemców. Zrzuty zostały okupione ogromnymi stratami ponieważ Stalin nie zgodził się na lądowanie alianckich samolotów na terenach zajętych przez armię sowiecką. Dopiero w połowie września, gdy powstanie dogorywało Stalin, chcąc przedłużyć masakrę powstańców, zgodził się na desant oddziałów 1 Armii WP na lewy brzeg Wisły. Bez wsparcia sowieckiego zakończył się on rzezią wśród oddziałów desantowych i załamaniem operacji.
Pod koniec września położenie powstańców było katastrofalne. Wobec beznadziejnej sytuacji, 2 października 1944 roku, gen. "Bór" Komorowski podpisał akt kapitulacji.
W wyniku walk śmierć poniosło blisko 18 tyś. powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Ogromne straty poniosła ludność cywilna. W powstaniu straciło życie około 200 tyś. osób, a pozostałych mieszkańców stolicy wypędzono z miasta. Po kapitulacji specjalne niemieckie komanda przystąpiły najpierw do rabunku, a następnie do planowego burzenia miasta. Warszawa została praktycznie zrównana z ziemią. Zburzono aż 85% jej zabudowy. Zniszczeniu uległy bezpowrotnie liczne zabytki i dobra kulturalne. Miasto liczące przed wojną ponad milion mieszkańców stało się pustynią.
W dziejach II wojny światowej Powstanie Warszawskie było wydarzeniem bez precedensu. Było największym i najdłużej trwającym czynem zbrojnym podziemia w wielkim mieście w całej okupowanej Europie. Do dziś jest ono przykładem męstwa, patriotyzmu i poświęcenia Polaków walczących o wolność.
- 24lip
- 08lip
- 21cze
Lekcja Enter - nasi nauczyciele wśród 50 000 przeszkolonych
Od listopada ubiegłego roku jedenaścioro nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w szkoleniu mającym na celu podniesienie kompetencji w zakresie innowacyjnego i kreatywnego wykorzystania zasobów i środowisk cyfrowych w ich pracy edukacyjnej. W maju odbył się ostatni, 8 moduł z 40-godzinnego cyklu spotkań. Organizatorem szkoleń było Centrum Edukacji Nauczycieli „Lechaa” /Lechaa Consulting sp.z o.o.
- 17cze
Zakończenie projektu uczniowskiego
Uczniowie z klasy III tr P zakończyli projekt uczniowski, który realizowali przez siedem miesięcy w podprojekcie „Klasa Akademicka” w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020. Jest to projekt prowadzony przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, którego realizacji podjął się poznański ODN we współpracy z UAM w Poznaniu.
Projekt skierowany jest do uczniów zdolnych, którzy uczyli się metodą projektu i poszerzali swoją wiedzę poprzez udział w wykładach akademickich przygotowanych przez UAM w Poznaniu.
Pierwszym zadaniem uczniów biorących udział w projekcie był wybór tematyki, którą będą zajmować się przy jego realizacji. Postanowili oni zająć się kwestią współpracy naszej szkoły z z firmą FAMOT. Stąd tytuł projektu: „Czy współpraca się opłaca? Klasy patronackie firmy FAMOT w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie”. Uczniowie realizowali go pod kierunkiem p. Aleksandry Waliszewskiej, opiekunki projektu. Podczas swoich prac badawczych uczestnicy projektu przeprowadzili ankiety wśród uczniów klas mechatronicznych oraz wśród absolwentów ZST pracujących w Famocie, przygotowali krótką historię firmy oraz przeprowadzili wywiad z p. Markiem Szczepańskim, wieloletnim Dyrektorem naszej szkoły. Uczniowie zapoznali się z techniką tworzenia ankiet w programie FORMS TEAMS oraz opracowań graficznych w programie Canva. Podczas realizacji projektu zdobyli oni wiele kompetencji kluczowych przydatnych w przyszłej pracy zawodowej. Efekty ich pracy zostały umieszczone na specjalnej platformie projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 oraz opublikowane zostały na stronie internetowej projektu. W najbliższych tygodniach projekt będzie oceniany przez ekspertów z ODN w Poznaniu i będzie konkurował z sześcioma innymi projektami realizowanymi przez szkoły z Wielkopolski. Nagrodą główną w konkursie będą tablety, które otrzymają wszyscy członkowie zwycięskiego zespołu.
Życzymy powodzenia w konkursie projektów!
- 14cze
Rozstrzygnięcie konkursu “Powróćmy do lat dziecięcych...”
W konkursie ogłoszonym przez Samorząd Uczniowski na przebranie za postać z ulubionej bajki ex aequo pierwsze miejsce zajęły następujące osoby:
-
Patrycja Trzeciak klasa II tżs
-
Karolina Furtak klasa III tżsp
-
Jakub Pawłowski klasa II teh
-
Weronika Bryl klasa III tżsp
-
Katarzyna Przybyłek klasa III tżsp
Natomiast drugie miejsce ex aequo zajęły następujące osoby:
-
Monika Szymczyk klasa II tżs
-
Olga Obecna klasa III tżsp
-
Wojciech Wicenciak klasa II tżs
-
Kinga Głowacka klasa II tżs
-
Lena Osuch klasa II tżs
-
Oliwia Rutkowska klasa II tżs
-
Olga Pajdowska klasa II tżs
-
Wiktoria Umińska klasa II teh
-
Patrycja Mysiewicz klasa II teh
-
Maria Mikołajewicz klasa III tehp
Zapraszamy po odbiór nagród do opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Moniki Latańskiej.
9-
- 08cze
🏆Mamy I miejsce w Wojewódzkiej Olimpiadzie Konsumenckiej
8 czerwca odbył sie finał XVI Wojewódzkiej Olimpiady Konsumenckiej w Poznaniu. Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy III te: Magda Zawieja i Oliwia Gauza. Uczestnicy Olimpiady mieli do rozwiązania test z 75 kazusami w 75 minut.
🥇 Magda Zawieja zajęła pierwsze miejsce a Oliwia Gauza uzyskała szóste miejsce otrzymując wyróżnienie. Dziewczyny otrzymały też cenne nagrody rzeczowe. Nasz powiat reprezentowała również Zofia Stańczyk, uczennica NLO, która zajęła drugie miejsce. W związku z tym drużyna z Pleszewa zajęła I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Gratulacje!!!
7
- 06cze
Projekt Młodzieżowe Misje Gospodarcze z udziałem uczniów Teżetki
W piątek 3 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie trwającego od marca b.r. projektu Młodzieżowe Misje Gospodarcze, w którym udział wzięły dwa zespoły uczniów z klasy 2 i 3 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Nasi uczniowie: Olga Pajdowska, Lena Osuch, Joanna Kolmer, Anna Burchacka, Julia Tanaś, Iwona Kasprzak, Weronika Sobczak oraz Wiktor Łuczak, stworzyli dwa zespoły pod nazwami GaZSTrolaski i Gastroludki.
Uczniowie wykonywali swoje zadania pod opieką p. Moniki Nowaczyk i p. Grzegorza Chraplaka. W ramach projektu odwiedzili oni również kaliski oddział firmy Nestle Polska SA. Mieli tam okazję zapoznać się m.in. z zasadami rekrutacji pracowników, którzy chcą podjąć pracę w tym ogromnym koncernie, mogli także uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania wśród których nie zabrakło również pytań kontrowersyjnych i trudnych...
Projekt Młodzieżowe Misje Gospodarcze jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego poprzez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.
Partnerzy MMG 2022: Nestlé, RIG w Kaliszu, Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski i Akademia Kaliska.
W projekcie brali udział uczniowie szkół: Zespół Szkół Usługowo Gospodarczych w Pleszewie, ZST PLESZEW, Zespół Szkół nr 1 w Liskowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego", Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie - I, ZSP Zduny
3
- 06cze
Wycieczka do Poznania na targi ITM Industry Europe
We wtorek , 31 maja uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej technikum mechatronicznego wybrali się do Poznania na targi ITM Industry Europe. Blisko sześciuset wystawców w czterech halach zaprezentowało innowacyjne technologie, które kreują nowe trendy w przemyśle. Jest to impreza, na której można zobaczyć roboty, maszyny, startupy, technologie 3D i widowiskowe pokazy wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Pierwszy dzień targów to także święto dla Złotych Medalistów tej edycji. Firmom, które przedstawiły najlepsze produkty wręczono statuetki. Do konkursu są zgłaszane produkty i usługi, które są prezentowane na stoiskach targowych oraz wyróżniają się na rynku dzięki swojej innowacyjności oraz walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym. Nagrodę Złoty Medal MTP zdobył między innymi produkt firmy Famot: pionowe frezerskie centrum obróbkowe M1
Wydarzenie tworzą nie tylko bogate ekspozycje wystawiennicze, ale także liczne konferencje, debaty i szkolenia. Światowej klasy wystawcy, profesjonaliści z zakresu automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali, nowoczesne maszyny i technologie, rozbudowany program wydarzeń towarzyszących i niepowtarzalna atmosfera – to wszystko sprawia, że targi są obowiązkowym punktem także w naszym szkolnym kalendarzu wycieczek.
- 31maj
Konkurs "Powróćmy do lat dziecięcych..."
Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Dziecka, zaprasza do udziału w konkursie "Powróćmy do lat dziecięcych...". Jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie przebierz się za jedną z postaci z ulubionej bajki. Na 3 godzinie lekcyjnej członkowie samorządu będą oceniać jak się przebraliście. Wasza wyobraźnia i kreatywność, zostaną nagrodzone.
SU
- 23maj
Uczniowie i absolwenci ZST na Rajdzie Żołnierzy Wyklętych
W sobotę, 21 maja w Lasach Taczanowskich odbył się VII Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” i por. Kazimierza Skalskiego „Zapory” organizowany przez Drużynę Tradycji 70 PP pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Celem Rajdu, który jest jedyną tego typu imprezą cykliczną w Polsce, jest upamiętnienie dowódców i żołnierzy podziemia niepodległościowego w powojennej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” i Konspiracyjnego Wojska Polskiego „Bałtyk” działających i walczących na naszym terenie. Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych został wpisany do oferty edukacyjnej BEP IPN w Poznaniu.
Rajd odbywa się w Lasach Taczanowskich i Koryckich. Polega on na przejściu trasy ok 12 km, na której poszczególne patrole muszą wykonać kilka punktowanych zadań i uniknąć dekonspiracji przed patrolami komunistycznej Milicji Obywatelskiej, funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego czy formacjami ludowego Wojska Polskiego.
W rajdzie tradycyjnie brali udział nasi uczniowie i absolwenci zarówno po stronie organizatorów jak i uczestników rajdu. W organizacji rajdu i rekonstrukcji historycznej wzięli udział: Olaf Pera z klasy III Tżs oraz nasi absolwenci: Łukasz Matłoka, Kacper Bania, Kacper Szlachta i Paweł Wojcieszak. Członkowie szkolnego koła krótkofalarskiego zorganizowali i przeprowadzili symulację łączności z Londynem, co stanowiło jeden z punktów rywalizacji uczestników rajdu. Opiekę i pierwszą pomoc zapewnili nasi uczniowie Kacper Gomułka III thp, Mateusz Wypych III tip i Maciej Kubasik III trg członkowie i współzałożyciele Stowarzyszenia Pleszew Ratunkowo.
W tegorocznym Rajdzie wziął udział patrol z ZST Pleszew, który utworzyły uczennice klasy III Tżs: Weronika Bryl, Karolina Furtak i Katarzyna Przybyłek. Uczennice naszej TEŻETKI zajęły drugie miejsce i uzyskały specjalną nagrodę za zdobycie największej liczby punktów w konkurencji medycznej.
16
- 19maj
- 03maj
Święto Konstytucji 3 maja 1791 roku
W 1791 roku, na Sejmie Wielkim, obradującym w latach 1788 – 1792 uchwalona została „Ustawa Rządowa” zwana potocznie Konstytucją 3 maja. Jest ona uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która akcentowała jedność ustroju prawnego państwa. Wprowadzała ona w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej, zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała także perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. W Konstytucji przyjęto monteskiuszowski trójpodział władz na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. W trosce o sprawność funkcjonowania państwa zniesiono liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Przeciwnicy reform, pod hasłem obrony zagrożonej wolności, zwrócili się do carycy Katarzyny II o wsparcie. W Petersburgu, 27 kwietnia 1792 roku, zawiązali konfederację, której akt ogłoszono w Targowicy. Konfederacja w Targowicy stała się od tego czasu w Polsce synonimem zdrady narodowej. Wkroczenie do Polski wojsk rosyjskich i przejście króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do obozu targowiczan zniweczyło dzieło reform i doprowadziło do II rozbioru Polski, a dwa lata później, w 1795 roku, do jej likwidacji.
Choć Konstytucja 3 Maja obowiązywała niespełna półtora roku, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować suwerenność państwową. Tradycja Konstytucji 3 Maja świętowana była przez Polaków w całym okresie rozbiorowym, dając poczucie dumy i nadziei na niepodległość.
Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najstarszych polskich świąt państwowych. Ustanowione zostało zaraz po odzyskaniu niepodległości, w kwietniu 1919 roku. Jego ustanowienie było wyrazem woli naszych przodków, widzących w „Ustawie Rządowej z 3 maja 1791 roku” fundamentalne działania na rzecz ratowania upadającej Rzeczpospolitej. Mimo tragedii rozbiorów, pamięć o Konstytucji przetrwała. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zrobiły wszystko aby pamięć o uchwalonej w Polsce, pierwszej nowoczesnej konstytucji europejskiej, niemal całkowicie zatrzeć. Dopiero w 1990 roku pamięci tej przywrócono należne jej miejsce; Sejm RP ponownie ustanowił Święto Konstytucji 3 maja.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie