Uczniowie Magda Zawieja z kl. III te i Mateusz Szyszka z kl. III tip otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów, natomiast Magda Zawieja z III te, Patrycja Pawlak z kl. IV te i Emil Szwedziak z kl. III trp otrzymali nagrody Starosty Powiatu Pleszewskiego. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom.
- 15sty
- 04sty
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
W poniedziałek, 27 grudnia , obchodzimy kolejną rocznicę zrywu niepodległościowego naszych przodków. Zrywu, który zdecydował o przyłączeniu Wielkopolski do niepodległej Ojczyzny. Po raz pierwszy, decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej, obchody te zyskują rangę święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki tej decyzji, od tej chwili, co roku świętować będziemy jedno z nielicznych ZWYCIĘSKICH powstań w naszej historii.
Impulsem do wybuchu powstania stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy, gdzie miał objąć stanowisko premiera rządu RP, zatrzymał się w stolicy Wielkopolski. Jego przemówienie i patriotyczne wystąpienia mieszkańców Poznania, okazujących przywiązanie do Polski, spowodowały brutalną akcję niemieckiego żołdactwa, pewnego swej pozycji i siły. Na Świętym Marcinie, 27 grudnia 1918 roku Niemcy urządzili antypolskie demonstracje – zrywano polskie i alianckie flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, które przerodziły się w otwartą walkę. Zapoczątkowało to powstanie, które doprowadziło do wyzwolenia Wielkopolski spod panowania niemieckiego. Powstanie, choć wybuchło spontanicznie, przygotowywane było o wiele wcześniej przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Konspiratorzy z Poznania, Mieczysław Paluch, Bohdan Hulewicz i Władysław Wyskota – Zakrzewski przekazali także na prowincję hasło „Nie należy dłużej czekać”, co uruchomiło działania spiskowców w Gnieźnie, Jarocinie, Kórniku, Pleszewie, Śremie, Środzie, Kłecku, Wrześni i innych miejscowościach Wielkopolski. Wkrótce nastąpiło zjednoczenie wszystkich oddziałów pod jednym dowództwem. Komisariat Naczelnej Rady Ludowej utworzył Komendę Główną Wojsk Powstańczych, z kapitanem Stanisławem Taczakiem na czele. Został on tymczasowym dowódcą powstania. W styczniu 1919 roku na stanowisko głównodowodzącego siłami powstańczymi powołany został generał Józef Dowbor-Muśnicki.
Powstanie formalnie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne kończącego I wojnę światową. Było to jedno z nielicznych zwycięskich powstań w dziejach Polski, a zarazem jedyne spośród polskich powstań, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.
W dniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, oddajmy hołd naszym przodkom – zwycięskim Powstańcom.
5
- 04sty
- 04sty
Świąteczny nastrój w Zespole Szkół Technicznych
Miesiąc grudzień bogaty był w akcje związane z tradycjami świątecznymi, które umilały nam radosny czas oczekiwania na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Nasz Samorząd Szkolny zorganizował konkursy na ozdoby świąteczne i najlepiej przebraną klasę w dniu Mikołajek.
Szkolny zespół The Greeners z Klubem Wolontariusza tradycyjnie zatroszczył się o potrzebujących organizując świąteczny koncert w ramach Szlachetnej Paczki. W tym roku pomogliśmy wspólnie Roksanie i p. Zbigniewowi, a klasa III ti G przygotowała dodatkowo paczki dla p. Wiolety.
Część klas zorganizowała wigilie klasowe przed przejściem na system zdalny a wcześniej udało się zorganizować trzy wycieczki klasowe na Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.
Mieliśmy również gości z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Twórców Ludowych w Kuczkowie, którzy przybyli do nas z życzeniami świątecznym przebrani w stroje ludowe.
Świąteczny nastrój nas nie opuszcza pomimo wytężonej pracy związanej z końcem roku i czekamy już tylko na śnieg, który podobno w tym roku będzie na Święta.
17
- 04sty
Ogólnopolska olimpiada wiedzy o finansach „Finansomania”
W piątek 10 grudnia uczniowie klasy IV Technikum Ekonomicznego w składzie: Martyna Grochowicka, Patrycja Pawlak, Magdalena Przestacka i Krystian Zybała przystąpili do I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania”, organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w ramach programu edukacji ekonomicznej przy współpracy Narodowego Banku Polskiego. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu online składającego się z 30 pytań z zakresu: finansów, bankowości, ubezpieczeń, rynku finansowego, w tym giełdy, nadzoru finansowego, bezpieczeństwa finansowego i rachunkowości.
Gratulujemy i życzymy zakwalifikowania się do kolejnego etapu olimpiady.
Opiekunem uczniów jest p. Aneta Zacharczuk
Archiwum Aktualności